TOKYO'YU VURAN TSUNAMİ'DEN DEHŞET GÖRÜNTÜLER

Japonya'nın kuzeydoğu sahilini vuran 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından meydana gelen tsunamide çok sayıda bina yıkıldı. En az bir kişinin öldüğü deprem ve sonrasında yaşanan tsunamide çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.Merkez üssü Sendai kentinin 130 kilometre doğusu olarak açıklanan depremin yerin 24 kilometre altında meydana geldiği ifade edildi. NHK kanalı, depremin ardından oluşan tsunaminin vurduğu şehirlerde araç, ev ve binaların dev dalgalarla sürüklenip götürüldüğü görüntüleri yayınladı. Sendai kenti sahilinde dalga boyunun 10 metreyi bulduğu ifade edildi. Tsunaminin etkisiyle çok sayıda binanın yıkıldığı ülkedeki ilk ölüm haberinin Tokyo'nun doğusunda kalan bir kentten geldiği bildirildi. Deprem ve ardından meydana gelen tsunamide çok sayıda kişinin de yaralandığı belirtildi. Tokyo yakınlarındaki Chiba bölgesindeki bir petrol rafinerisinde yangın çıktığını bildiren BBC, 5 nükleer tesisin ise güvenlik önlemiyle kapatıldığını belirtti. ABD Jeoloji Kurumu depremin büyüklüğünü 8.9 olarak açıkladı. TSİ 07.46'da meydana gelen depremin ardından son bir saat içinde 6'nın üzerinde 5 artçı sarsıntı daha yaşandığı bildirildi. Aralarında Rusya, Tayvan, Endonezya, Şili, Peru ve Avustralya'nın da bulunduğu 53 ülke için tsunami uyarısı yapıldı. Dalgaların TSİ 11.00'de Endonezya'ya ulaşmasının beklendiği belirtildi.
İzlenme Sayısı Oy Sayısı Oy Ortalama (Oy ver)
16184 1
Adınız:
E-posta adresiniz:
Arkadaşınızın e-posta adresi:
Mesajınız:
Mersin'de bölücü terör örgütü yandaşları, içerisinde düğüne giden çocuk-yaşlı onlarca insanın bulunduğu belediye otobüsüne taş ve molotofkokteyli ile saldırdı. Büyük paniğin yaşandığı olayda, otobüs şoförü elinden yaralandı. Edinilen bilgiye göre, içerisinde Çavuşlu Mahallesi'ndeki bir yakınlarının düğününe giden çok sayıda yolcunun bulunduğu Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne ait 33 TT 837 plakalı otobüs, Alsancak Mahallesi'nden geçtiği sırada, yüzleri maskeli bölücü örgüt yandaşı 3 kişinin saldırısına uğradı. Bölücü yandaşlarınca önce taş ardından molotofkokteylleri atılan otobüste büyük panik yaşanırken, ön kısmında yangın çıktı. Saldırının ardından otobüs şoförü Sabri Güven tarafından yol kenarında durdurulan araçtaki yolcular, panik içerisinde dışarıya çıktı. Otobüsteki yangın ise, sürücü ve yolcuların müdahalesi ile büyümeden söndürüldü. Bu sırada elinden yaralanan sürücü Sabri Güven, Mersin Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Öte yandan, aralarında küçük çocuklarla yaşlı kadınların da bulunduğu onlarca yolcu, yaşadıkları olayın şokunu bir süre üzerlerinden atamadı. Neye uğradıklarını şaşıran yolcular, bulundukları otobüse önce taş atıldığını ardından bir anda alevler yükseldiğini söylediler. Olaydan yara almadan kurtulan yolcular, saldırıyı gerçekleştirenlere lanet yağdırdı. Yolcular daha sonra başka bir araçla olay yerinden uzaklaştırıldılar. Polis, saldırıyı gerçekleştirenlerin yakalanması için bölgede operasyon başlattı.
Darbe kurbanı Honduras’ta Kongre Başkan Yardımcısı Ramon Velazquez, göstericilerin tekme ve yumruklarına böyle maruz kaldı. Honduras’da askeri darbeyle iktidardan düşürülüp sürgüne gönderilen Devlet Başkanı Manuel Zelaya yanlıları darbeye karşı sokak gösterilerinin ikinci gününde polisle çatıştı, çıkan olaylarda yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı. Başkent Tegucigalpa’da toplanan binlerce kişilik göstericiyi dağıtmak için polis gözyaşartıcı gaz kullandı. Kongre binası yakınlarında da göstericiler polise taşla karşılık verdi. Bu arada, makamından ayrılmakta olan Kongre Başkan Yardımcısı Ramon Velazquez, göstericilerin tekme ve yumruklarına maruz kaldı. Velazquez, asker ve polisin kendisini kurtardığını, yaralanmadığını söyledi. Honduras’ın ikinci büyük kenti San Pedro Sula’da yapılan ve polisin göz yaşartıcı gazlarla dağıttığı gösterilere, Zelaya’nın karısı da katıldı. Zelaya yanlılarının iki gündür devam eden eylemleri sırasında bazı mağaza ve restoranların camları da kırıldı. Bu arada, polis, çatışmalar nedeniyle 55 göstericiyi tutukladı. Polis, ayrıca Zelaya yanlılarının bulunduğu bir kampüste 40 kişiyi gözaltına aldı. Darbe sonrası devlet başkanlığına getirilen Roberto Micheletti, televizyonlardan ulusa seslenerek, “şiddeti ve teröristleri” kınadığını, bu kişilerin 29 Kasım’da yapılacak devlet başkanlığı seçimleri için ay sonunda başlayacak olan seçim kampanyasını engellemeyi amaçladıklarını öne sürdü. Olaylarda yabancı parmağı olduğunu belirten Micheletti, gözaltına alınanların haklarına saygı göstereceklerini söyledi. Zelaya’nın 28 Haziranda askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılmasını protesto etmek amacıyla ülkenin dört bir yanından binlerce kişi başkent Tegucigalpa’ya gelmiş, dün çıkan olayların ardından Tegucigalpa’da gece sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Göstericiler, eylemlerinin Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) heyetinin Honduras’a yapacağı ziyaretle çakışması için geçen çarşamba günü yürüyüşe başlamışlar, ancak darbecilerin iktidara getirdiği hükümet OAS heyetinin ziyaretini engellemişti. Honduras’ta, 28 Haziranda yapılan darbe ile Devlet Başkanı Manuel Zelaya sürgüne gönderilmiş, bu göreve Roberto Micheletti atanmıştı. OAS, Micheletti’yi, Zelaya’nın görevine dönmesi konusunda uluslararası müzakerecilerle görüşmesi için ikna etmeye çalışıyor. Zelaya ile Micheletti arasında arabuluculuk yapmaya çalışan Kostarika Devlet Başkanı Oscar Arias ise domuz gribine yakalanmış durumda.
  (Toplam 0 yorum) Yorum Ekle

Henüz yorum yapılmamış

2007© videovitrini.com