ELEKTRİK BALIĞINI ISIRAN TİMSAH BÖYLE CAN VERDİ

Elektrikli yılan balığı (Electrophorus electricus), Yeni dünya bıçak balıkları takımından elektrik üreten sıradışı bir tür. Bu yetenek hem avlanırken hem de savunma anında kullanılabilir. Elektrikli yılan balığı Güney Amerika'nın kuzey doğusundaki Amazonlar ve Orinoco bölgelerinde, çamurlu ve oksijen bakımından fakir tatlı sularda yaşar. Elektrikli yılan balığı, adından ve görüntüsünden tahmin edildiği gibi bir yılan balığı olmayıp, yeni dünya bıçak balıkları (Gymnotiformes) takımından sayılır. Asıl yılan balığı gibi silindirik uzun bir vücudu vardır. Anal yüzgeci hemen hemen tüm vücut boyunca ilerler ve kuyruk ucunda son bulur. Sırt- kuyruk ve karın yüzgeci mevcut değildir. Boyu 2.5 metreyi bulabilirken ağırlığı 20 kg'a kadar gelebilir. Geniş, oval ve yassı olan kafası heybetli bir ağız taşır. Renk, griden kahverengimsi boz renge kadar uzanır. Ağız boşluğundaki özel bir kan damarından oksijen alır ve ortalama her on dakikada bir su yüzeyinde hava solur. Vücudunun büyük kısmı, aslında yüksek gerilim salan kaslara dönüşmüş elektrik organları (elektroplax) ile kaplıdır. Bu organlar, herbiri düşük gerilim üreten çok sayıdaki elektrik üreten elementlerden oluşur. Bu aynı, seri olarak bağlanmış bir pil sistemi gibi gerçekleşir. Bir elektrikli yılan balığında 5.000 ile 6.000 arasındaki elektroplax, beraberce 500 voltluk bir gerilim, 500 wattlık elektrik üretebilir. İşte böylesine yüksek elektrik üretin bu balığı av sanan timsah canından oldu.Suyun dışına çıkan balığı ısıran timsah, yediği elektrik yüzünden dişleri kitlendi ve kaskatı kaldı.Bir süre can çekişen timsah orda canından oldu.
İzlenme Sayısı Oy Sayısı Oy Ortalama (Oy ver)
204984 37
Adınız:
E-posta adresiniz:
Arkadaşınızın e-posta adresi:
Mesajınız:
Tanık olduğu doğa olayını korkmadan kameraya çeken Bülent Erkan, "Anne ayı yavrusunu kurtlara kaptırmamak için yaklaşık 2 saat mücadale etti. Ben de 300 metre ötede bir tepeden amansız savaşı kameraya kaydettim. Hava karardığı için son bölüm çıkmadı" dedi. İspir'in Yedigöl Köyü'nde çiftçilik yapan ve bekar olan Bülent Erkan, yıllardan bu yana dağlarda gezerek doğadaki canlıların yaşamını inceliyor. Yılın yarısını dağlarda geçiren Erkan, geçEN 14 Mayıs günü Yedigöl köyü Çiftepınar mevkiindeki deniz seviyesinden 2 bin 900 metre yükseklikte olan zirveye diktiği Türk Bayrağını değiştirmek için yola çıktı. Bu sırada kurtların izini gören Bülent Erkan, bir boz ayının haykıran sesi ile irkildi. Bir tepenin arkasına gizlenen Erkan, kurtların boz ayının etrafını sardığını ve yavrusunu almaya çalıştıklarını görünce kamerasını çıkardı ve kayda başladı. Kurtların yavru ayıya saldırdığını, anne ayının ise yavrusunu vermemek için büyük mücadele sergilediğini belirten Bülent Erkan gördüklerini şöyle anlattı: "Orada zirveye daha önce Türk Bayrağı dikmiştim. Rüzgardan dolayı yıpranan bayrağı değiştirmeye giderken o büyük mücadeleyi gördüm. Boz ayı yavrusunu korumak için kurtları püskürtmeye çalışıyordu. Ben de 300 metre ötede bir tepeden amansız savaşı saniye saniye görüntülemeye çalıştım. Ayı, küçük yavrusunu karnının altına alarak korumaya çalışıyordu. Kurtlar çemberi daraltarak iyice yaklaştılar. Kurtlardan birinin üzerine gittiği sırada diğer kurtlar yavru ayıyı kaçırdı. Sonra ayı yeniden yavrusunu kurtardı. Bu arada bir kurt daha geldi ve sayıları 4'e çıktı. Ayı, kar üzerindeki bu savaşta iyice yoruldu, artık oturduğu yerden kurtlara meydan okuyordu. Ancak aç kurtlar, yaklaşık 2,5 saat yavrusunu vermemek için direnen ayının elinden yavruyu alarak kaçtı. Hava karardığı için son bölümü çekemedim. O anları çekerken kurtlarla aram oldukça yakındı. Hiç korkmadım. Doğada kurtların var olduğunu biliyorum. Ayılarla da çoğu kez karşılaştım. Emniyetli bir tepenin arkasına gizlenmiştim. Ama o kurt sürüsü beni fark etseydi, şimdi hayatta olmayabilirdim. Annenin yavrusunu korumak için verdiği mücadele beni çok etkiledi. Daha sonra yırtılan bayrağı değiştirdim ve 4 kilometre uzaklıkta olan köyüme döndüm."
  (Toplam 7 yorum) Yorum Ekle
osman 29.10.2011 14:34:00
bence bu sacma bişeyyy orada sadece bi video cekimi için yapmişlarrr dırr bi timsah bir yılan balıgı ısıracak k k onlarda ras gelecek haaa sacma gercekten yaaaaa
Ahmet Biryol 05.01.2011 18:09:00
Özellikle bırakılmış o balık oraya yaşam alanı orası deyil..
kürt 01.01.2011 17:44:00
yer yüzünün en vahşi hayvanı insandır
cafer aktaş 01.01.2011 01:29:00
Bunlarla Türkiyenin elektrik sorunu çözülür. Başbakana söylemek lazım
SABRİ 26.12.2010 05:35:00
İNSAN OĞLUNUN ACIMASIZLIĞI VE ADİLİĞİ
hasan 18.12.2010 23:08:00
yılan balığını yem olarak kullanmışlar.yani bunlar timsah avcıları
kartal 14.12.2010 11:50:00
izleye bildikmiki yaa

2007© videovitrini.com