'ANKA KUŞU' MARS'A KONDU!..

NASA'nın Mars'ın keşfi için 4 Ağustos 2007'de dünyadan fırlattığı son uzay aracı Phoenix, Türkçe adıyla 'Anka Kuşu', bu sabaha karşı kızıl gezegenin yüzeyine iniş yaptı. 10 aydır yolcuğunu sürdüren ve 680 milyon kilometre kat eden Anka Kuşu'nun amacı, gezegenin kuzey kutup bölgesinin geçmişte mikrobik yaşam için uygun koşullar sağlayıp sağlamadığını keşfetmek ve 'Mars'ta hayat var mıydı? sorusuna yanıt aramak olacak.
İzlenme Sayısı Oy Sayısı Oy Ortalama (Oy ver)
28592 12
Adınız:
E-posta adresiniz:
Arkadaşınızın e-posta adresi:
Mesajınız:
Plastiki, 18 metre uzunluğunda bir katamaran teknesi. Nisan ayında San Fransisco'dan kalkması ve 12 bin kilometre giderek mayıs ayında Sydney'e ulaşması planlanan tekne binlerce geri dönüşümlü plastik şişeden inşa edilmiş. Bu okyanus seyahatinin ve plastik geminin amacı ise, dünya üstündeki plastik kullanımının yanlışlığına dikkat çekmek ve bu konuda bir bilinç oluşturmak. Teknenin dümeninde ise İngiltere'nin önemli bankacı ailelerinden birine mensup olan ve Ekoloji Macerası'nın kurucusu David de Rothschild var. Rothschild, halen Plastiki'nin inşasına devam ediyor, bitiminde teknede 12 bin 16 bin arası şişe olacağı tahmin ediliyor. Gezi boyunca batmamaları ve su üstünde durabilmeleri için şişelerin içine karbondioksit doldurulmuş. Metal gemi direklerinden başka teknenin içindeki diğer tüm malzemeler de plastikten yapılmış. Geminin rüzgar türbini ve güneş panelleri lap top pilleri ile dolduruluyor, kabin çatısı ise yağmur suyunu depolayacak şekilde dizayn edilmiş ve dolan suların arıtılarak kullanılması planlanıyor. Nisan ayında hareket edecek teknenin yolculuğunun tahmini 100 gün tutması bekleniyor. Yolculuk esnasında okyanuslara atılan ve okyanus yüzeyine çıkarak biriken plastik çöp yığınlarının da ortasından geçecek olan Rothschild ve mürettebatın amacı ise dünya kamuoyunda, plastik kullanımı hakkında bir bilinç oluşturmak ve okyanusların plastik atıklardan korunmasına dikkati çekmek.
  (Toplam 3 yorum) Yorum Ekle
hakan 14.03.2009 14:53:00
aya gittiler ama marsa hayır zaten marsa gittik diye bişeyde demiyolar sadece oraya bi alet göndermişler adıda türkcede anka kusu olarak geçiyo...
serkan 13.07.2008 17:55:00
bende eskiden inaniyordum ama yalan olduğu belli bunların bir kere marsta atmosfer mi var paraşutle iniyo
serdar 27.05.2008 22:41:00
ne aya gittiler ne de marsa.koca bi yalan bunlar.ingilizler sömürüsü olan hindistana gittiklerinde oradaki halka psikolojileri bozulsun diye logaritmik cetveli ezberletmeye çalışıyorlardı ve diyorlardı ki ingiltere de herkes bunu ezbere bilir.aynı olay bence kesinlikle zırvaa.gittikleri biyer yok.tamam uzaydalar fotoğraflar alaibliyorlar ama orada değiller.

2007© videovitrini.com